Računovodja.com : trgovina | pridružite se! | članki | pomoč | forum  Preklopi na starejšo različico
PrijavaUstvarite nov uporabniški račun

Na prvo stran e-seminarja Tiskanje e-seminarja Dodaj vsebino na seznam priljubljenih vsebin Večje črke Manjše črke
Razširi 

5 Plače v času veljavnosti interventnih zakonov - ZIUOPDVE (Uradni list RS, št. 175/20) - od 1. 9. do 31. 12. 2020 (s sklepom podaljšan do 31. 3. 2021) povračilo nadomestil tudi za višjo silo nezmožnosti prevoza in prehoda meja, povračilo za nadomestilo iz naslova karantene ostaja do 31. 12. 2020 (s sklepom podaljšan do 30. 6. 2021), delno nadomestilo za čakanje na delo do 31. 1. 2021

ZIUOPDVE je že šesti v vrsti interventnih zakonov in velja od 28. 11. 2020. Še pred sprejemom sedmega paketa interventne zakonodaje je bil v Uradnem listu 195/2020 objavljen Sklep vlade RS o podaljšanju nekaterih ukrepov. Tako je med drugim podaljšano povračilo nadomestila plač delavcem zaradi odrejene karantene ali nemožnosti opravljanja dela zaradi višje sile zaradi obveznosti varstva, ustavitve javnega prevoza ali zaprtja mej je podaljšano do 31. 3. 2021.

Ponovno se uvaja nadomestilo plače delavcem zaradi ustavitve javnega prevoza ali zaprtja mej – višja sila, pri čemer ukrep velja od 1.9.2020; torej enako kot varstvo otrok. Obračuni plač ostajajo nespremenjeni, zato glejte poglavje Povračilo nadomestil zaradi višje sile - varstvo otrok - od 1. 9. 2020 do 31. 12. 2020 (s sklepom podaljšan do 30. 6. 2021).

Odsotnost zaradi karantene ostaja enaka kot v ZZUOOP. Za razliko od predhodnega zakona, je v ZIUOPDVE izrazoslovje poenoteno z Zakonom o nalezljivih boleznih (ZNB) in se uporablja izraz »napotitev v karanteno« in »potrdilo o napotitvi v karanteno«. Iz tega razloga so spremenjeni členi, ki se nanašajo na nadomestilo plač zaradi karantene.

Našteti so tudi delodajalci, ki povračil iz naslova nadomestil plač za karanteno in/ali višjo ne morejo zahtevati. Gre za:

  • neposredne ali posredne uporabnike proračuna Republike Slovenije oziroma proračuna občine, katerega delež prihodkov iz javnih virov je bil v letu 2019 višji od 70 %,
  • delodajalce, ki opravljajo finančno ali zavarovalniško dejavnost, ki spada v skupino K po standardni klasifikaciji dejavnosti, in so imeli na dan 13. marca 2020 več kot deset zaposlenih,
  • tuja diplomatska predstavništva in konzulati, mednarodne organizacije, predstavništva mednarodnih organizacij ter institucije, organi in agencije Evropske unije v Republiki Sloveniji.

Upravičenost nadomestila plač iz naslova karantene na domu se presoja zgolj na podlagi ZIUOPDVE (doslej je veljalo tudi na podlagi ZNB). Namesto obdobja odreditve karantene se za obračun nadomestila plače upošteva čas, ko je bil v karanteni na domu.

Karantena traja največ 10 dni od zadnjega visoko rizičnega tesnega stika z osebo s covid-19 oziroma 10 dni od prihoda v Slovenijo (za osebe, ki so bile v karanteno napotene ob vstopu v Slovenijo), pri čemer lahko slednje 5 dni po prihodu opravijo testiranje. Če je testiranje negativno, se jim karantena prekine. Karantena se prekine, če delavec zboli. V tem primeru gre delavec na bolniško.

Prav tako ni sprememb glede višine nadomestil pri karanteni/višji sili; torej od 50 % do 100 % nadomestila plače (glejte tudi poglavje Plače v času veljavnosti interventnih zakonov - ZZUOOP (Uradni list RS, št. 152/20) - od 1.10. do 31.12.2020 za čakanje na delo in karanteno, od 1.9. do 31.12.2020 za višjo silo – varstvo otrok in od 24.10 do 31.1.2020 kratkotrajna bolniška):

  • 100 % nadomestilo plače velja za delavca, ki je bil v karanteni na domu, ker je bil v stiku z okuženo osebo zaradi opravljanja dela za delodajalca in za javnega uslužbenca, ki je bil v karanteno napoten zaradi prihoda iz območja z visokim tveganjem za okužbo (druge države) in ga je tja napotil delodajalec ali zaradi napotitve/premestitve javnega uslužbenca na delo v tujino, zaradi česar ne more opravljati dela v skladu s sklenjeno pogodbo o zaposlitvi
  • 50 % nadomestilo plače, vendar ne manj kot 70 % minimalne plače (višja sila po ZDR-1) velja za delavca, ki je bil napoten v karanteno zaradi prihoda iz območja z visokim tveganjem za okužbo v državo, ki je na rdečem seznamu in so bili razlogi upravičene osebne okoliščine (npr. smrt zakonca/zunajzakonskega partnerja …)
  • -0 % nadomestilo plače velja za delavca, ki je bil napoten v karanteno zaradi prihoda iz območja z visokim tveganjem za okužbo v državo, ki je na rdečem seznamu in za to ni imel upravičenih osebnih razlogov
  • 80 % nadomestila plače (poslovni razlog po ZDR-1) v vseh ostalih primerih; predvsem višja sila.

Še vedno velja, da mora delavec, ki je v karanteni na domu, v 24 urah o tem obvestiti delodajalca. Prav tako ga mora obvestiti o razlogih. V 3 delovnih dneh od prejema potrdila o napotitvi v karanteno na domu, ga mora posredovati delodajalcu.

Kje lahko delavci dobijo potrdilo o napotitvi v karanteno? Na spletni strani E-uprave so povezave do obrazcev. Za izvedbo postopka glede pridobitve potrdila zadostuje elektronski naslov.

https://e-uprava.gov.si/podrocja/sociala-zdravje-smrt/zdravje/potrdilo-o-karanteni.html

3 dnevni rok za obveščanje delodajalca velja tudi za delavce, ki zaradi višje sile (varstvo otrok, prehod meje, javni prevoz) ne morejo opravljati svojega dela, delodajalec pa zanj ne more organizirati dela na domu.

Tudi glede postopka uveljavljanj povračil izplačanih nadomestil plač ni sprememb.

Začasno se spreminja oz. dopolnjuje 68. člen ZDR-1. Gre za poenostavitev postopka obveščanja delodajalca o nameravanem organiziranju dela na domu. Od 2. decembra je delodajalcem, ki so vpisani v PRS na voljo obvezen obrazec, dostopen na portalu SPOT. Ukrep velja do 31.12.2020, vendar je bil s sklepom Vlade RS podaljšan do 31.12.2021 (Uradni list RS, št. 195/20).

Kazalo | 4.5 Delno povračilo plače delavcev na začasnem čakanju | 5 Plače v času veljavnosti interventnih zakonov - ZIUOPDVE (Uradni list RS, št. 175/20) - od 1. 9. do 31. 12. 2020 (s sklepom podaljšan do 31. 3. 2021) povračilo nadomestil tudi za višjo silo nezmožnosti prevoza in prehoda meja, povračilo za nadomestilo iz naslova karantene ostaja do 31. 12. 2020 (s sklepom podaljšan do 30. 6. 2021), delno nadomestilo za čakanje na delo do 31. 1. 2021 | 5.1 Delno povračilo plače delavcev na začasnem čakanju do 31.1.2021